Příprava na plnohodnotného festivalu začala bezprostředně po Brno Open Day 2017. Organizační tým se dále rozšířil a začalo dramaturgické plánování možných lokací pro rok 2018. Celkově bylo osloveno více než 65 lokací, ze kterých bylo finálně otevřeno 24. Zájem projevilo více než 70 dobrovolníků, kteří měli možnost provázet aktivně a o otevřených místech načíst předem zajímavé informace a tyto dále předávat, nebo se starat o bezpečnost a orientaci jednotlivých návštěvníků.

Byla oslovena skupina Open House Worldwide, ke zprostředkování zapojení do mezinárodní sítě, jednání o zapojení však probíhala po celý rok 2018. 

Na sociální síti facebook byla založena událost Open House Brno 2018 (ohlasem více než 6300 zájemců). Pod vedením Veroniky Moserové a Terezy Kalábové probíhalo zveřejňování  lokací jak na facebooku, tak na webových stránkách Open House Brno 2018, hostujících na webu GoToBrno.cz.

Pro lokace s nutnou registrací byl otevřen registrační systém, který však těsně po otevření zájemcům pod jejich náporem zkolaboval. Realizována byla také terénní posterová kampaň a byla vyvěšena plachta na Bílém domě. 

Logotypem grafičky Barbory Zemčík byl bílý název akce na černém pozadí čtvercového tvaru. Jednotícím vizuálním prvkem dobrovolníků se stalo černé oblečení, cylindry a placka „dobrovolník OHB“. Byla připravena festivalová brožura shrnující lokace. Pro jednotlivá místa byly připraveny lokační cedule s logem festivalu upozorňující na jednotlivá místa a roll-up postery pro lokace s vysokým počtem očekávaných návštěvníků.

 

Curabitur elementum ultricies tristique. Nullam eu scelerisque felis. Phasellus id urna non lectus rutrum adipiscing in vehicula enim. Pellentesque felis odio, placerat vel varius in, vehicula eu libero. Praesent lobortis pharetra ligula a scelerisque. Nulla nec nisi et purus vulputate sagittis. Donec sed ante nec augue suscipit luctus vitae feugiat tellus. Nullam auctor vehicula dui, vel pulvinar quam facilisis vel. Sed fermentum laoreet lacus eu laoreet.

Nadšena zážitkem Open House Chicago 2015 chtěla Lucie Šilerová přivést obdobnou akci do Brna. Začít má člověk vždy u sebe a tak spolu s Janou Janulíkovou naplánovaly otevření nově postavené a architektonicky zajímavé Hudebně vědné laboratoře Janáčkovy akademie múzických umění na Orlí ulici, kde obě působí. Prostřednictvím Jany Janulíkové převzalo záštitu nad marketingem akce Turistické informační centrum města Brna a Lucie zapojila v organizaci další členy spolku Kultura & management. Společně krom zmíněné budovy otevřeli funkcionalistické střechy Alfa pasáže, nové terasy parkovacího domu Domini park, prostory divadla Barka a současně chrámu a věže funkcionalistického Husova sboru na ulici Svatopluka Čecha. Tyto čtyři lokace Brno Open Day 2017 umožnily vstup vždy na dvě hodiny a následovaly po sobě, tak, že organizátoři zvládli přecházet. Výhledy přes deštivé počasí navštívilo během jednoho dne více než 400 návštěvníků, většina po prvním nadšení obešla všechny následující lokace a pozitivní zpětná vazba dodala sebevědomí desítce dobrovolníků a organizačnímu týmu Lucie Šilerové, Terezy Kalábové, Petry Kovářové, Jany Janulíkové a Martina Pešla do další práce.

Díky pilotní akci „Brno Open Day“ v září 2017 získal organizační tým budoucího festivalu pozitivní zpětnou vazbu návštěvníků a také primární motivaci pustit se do organizace prvního plnohodnotného ročníku festivalu. Od podzimu 2017 tak Lucie Pešl Šilerová, Tereza Kalábová, Martin Pešl a Petra Kovářová začali připravovat první ročník.

odkaz na FOTKY 2017

 

 

 

Curabitur elementum ultricies tristique. Nullam eu scelerisque felis. Phasellus id urna non lectus rutrum adipiscing in vehicula enim. Pellentesque felis odio, placerat vel varius in, vehicula eu libero. Praesent lobortis pharetra ligula a scelerisque. Nulla nec nisi et purus vulputate sagittis. Donec sed ante nec augue suscipit luctus vitae feugiat tellus. Nullam auctor vehicula dui, vel pulvinar quam facilisis vel. Sed fermentum laoreet lacus eu laoreet.

Koncept Open House se rychle rozrůstal v Londýně a brzy se přidal New York. Posléze navazovala další světová velkoměsta, z Open House se tak postupně stala tak trochu rodina se spoustou příbuzných. Victoria Thronton zaštítila tyto aktivity názvem Open House Worldwide, tak aby bylo možné sdílet dobré příklady, ale i upozornit na potíže a jak se jich vyvarovat. 

V roce 2020 bezprecedentní situace vytvořila příležitost Open House Wordlwide a začaly přípravy celosvětového digitálního setkání čtyř desítek měst ve 48 hodinách. 14.-15. listopadu se zapojíme i s brněnskými lokacemi.

 

Koncept festivalu Open House

Myšlenka otevření hranice mezi budovami a kolemjdoucími vznikla v Londýně v roce 1992. Cílem bylo podpořit architekturu jako umění a přiblížit ji lidem mimo profesionální kruhy. Akce navazovala na dny Evropského dědictví, které v té doby ve Velké Británii neprobíhaly. Základem konceptu je osobní zkušenost návštěvníků v budovách, které jsou přístupné vždy zdarma, s možností je blíže poznat a rozvinout diskuzi s experty či dalšími návštěvníky.

„Dobře navržené budovy a veřejné prostory jsou nezbytnou součástí při tvoření a udržení živého a pulzujícího města a právě Open House umožňuje široké veřejnosti získat nové informace, zapojit se do dialogu a rozhodovat o budoucím městském prostředí.“

Victoria Thornton (zakladatelka Open House v Londýně 1992 a organizace Open City).

 

Na začátek
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account